پایتون در 2020 مورد توجه قرار گرفته؟

python image

دلایل محبوبیت پایتون

پایتون (python) در سال ۱۹۹۱ به دنیای برنامه‌نویسی وارد شد. از همان ابتدا، python به‌منظور پر کردن شکاف‌های موجود در دنیای برنامه‌نویسی و ارائه راهکاری به‌منظور نوشتن اسکریپت‌هایی که فرآیند انجام یکسری از کارهای روتین‌ خسته‌کننده را به ‌طور خودکار اجرا کنند یا ساخت یک نمونه اولیه از برنامه‌های کاربردی که در یک یا چند زبان دیگر پیاده‌سازی شوند، مورد استفاده قرار گرفت.

python محبوب ترین زبان برنامه نویسی

با توجه به تاریخ ارائه python، این زبان برنامه نویسی جدید محسوب می شود ولی با حال به محبوب ترین زبان برنامه نویسی در سال 2020 تبدیل شده است.

براساس شاخص TIOBE(مقداریست که میزان محبوبیت یک زبان برنامه نویسی را برای یک زمان خاص بیان می‌کند؛ که توسط کمپانی تیوبی واقع در هلند ساخته و نگهداری می‌شود)، python در جایگاه شماره 3 جای گرفته است. همچنین سریعترین زبان برنامه نویسی در 50 مورد برتر است.

python سریعترین زبان برنامه نویسی

علاوه بر این، PYPL (محبوبیت شاخص زبان برنامه نویسی) پایتون را به عنوان محبوب ترین زبان رتبه بندی می کند و همچنین بر اساس جستجوی موتور های جستجو برای زبان های مختلف برنامه نویسی، python را به عنوان سریعترین زبان رتبه بندی می کند. آنها می گویند: “در سراسر جهان، پایتون محبوب ترین زبان است، پایتون در 5 سال گذشته با 17.6٪ بیشترین رشد را داشته است.”

python ساده و آسان است

پایتون بسیار ساده و آسان برای یادگیری است، ماهیت انعطاف پذیر و مبتدی پایتون، آن را به عنوان اولین زبان محبوب برای کد نویسی تازه واردان تبدیل کرده است و برجستگی آن در دنیای هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی، آن را به یکی از پر سود ترین زبان ها برای یادگیری تبدیل کرده است.

نزدیکی پایتون به زبان انگلیسی

دستورات python، به زبان انگلیسی بسیار نزدیک است و همین مطلب باعث شده تا فهم دستورات ساده شود و برنامه نویس، بیشتر به برنامه و روند آن بپردازد و کمتر به درک دستورات بپردازد. در تصویر زیر دو کد وجود دارد که هر دو عبارت (“Hello World”) را چاپ می کنند. در زبان جاوا برای چاپ این عبارت نیاز به سه خط کد نویسی می باشد ولی در پایتون در یک خط این دستور در خروجی چاپ می شود، و همچنین درک آن بسیار ساده می باشد.

python syntax image

پایتون یکی از قدرتمند ترین زبان های برنامه نویسی امروز است. python متنوع است، شما می توانید در همه جا از آن استفاده کنید و دارای چهارچوب ها و کتابخانه هایی برای آخرین فن آوری ها مانند هوش مصنوعی، یادگیری ماشین، علوم داده، رباتیک، توسعه وب، تجزیه و تحلیل داده و … است.

دلایلی زیادی وجود دارد که پایتون در دهه آینده نیز همچنان در صدر بهترین زبان های برنامه نویسی قرار گیرد.

python image

  1. یادگیری

آیا یادگیری python سخت است؟ نه! اصلا. python اولین زبان انتخابی در بسیاری از دانشگاه ها است و حتی بچه ها در مدرسه در حال یادگیری برنامه نویسی با پایتون هستند. زبان پایتون به منظور سهولت در برنامه نویسی همانند syntax انگلیسی طراحی شده است، کلیه سختی های زبان سطح پایین را کاهش می دهد و انتزاع سطح بالایی را برای شما فراهم می کند تا بتوانید کارهای دیگری را که می خواهید انجام دهید.

  1. افزایش بهره وری

بعد از یادگیری یک زبان برنامه نویسی، قصد دارید چه کاری انجام دهید؟ آیا می خواهید برنامه های کاربردی، خدمات وب، بازی های مهیج ایجاد کنید، یک کار تکراری را به صورت خودکار انجام دهید، محاسبات پیچیده علمی یا عددی را انجام دهید؟ پایتون همه آنها را پوشش می دهد. این یکی از پربارترین زبان های موجود در دنیا ست.

  1. حقوق های پر درآمد

یادگیری پایتون بهترین سرمایه گذاری است که می توانید امروز انجام دهید. به توسعه دهندگان پایتون به ویژه در حوزه توسعه وب، یادگیری ماشین و علم داده بالاترین میزان حقوق پرداخت می شود. حقوق و دستمزد بسته به موقعیت مکانی و تجربه شما در صنعت می تواند از 70 هزار دلار تا 150 هزار دلار باشد. تقاضای زیادی برای توسعه دهندگان پایتون در صنعت IT وجود دارد، بنابراین شما در یافتن مشاغل پایتون در بازار مشکلی نخواهید داشت.

هیچ محدودیتی در مورد کارهایی که می توانید با پایتون انجام دهید وجود ندارد، اما در اینجا مهمترین برنامه های کاربردی در دنیای واقعی پایتون را به شما نشان خواهیم داد که در واقع می توانید از زبان برنامه نویسی پایتون استفاده کنید.

python application image

  1. توسعه وب

پایتون انتخاب خوبی برای توسعه سریع برنامه های وب است. پایتون با داشتن چهارچوب های زیادی مانندDjango ، Pyramid و Flask، به شما امکان می دهد برنامه های وب را با سرعت بسیار بالا بسازید. پایتون در سمت سرور نیز استفاده می شود، می توانید از پایتون برای تعامل با بانک اطلاعاتی و ساخت سرویس های Rest API استفاده کنید.

  1. علوم داده

در اوایل python بیشتر برای ساخت برنامه های کاربردی و نوشتن اسکریپت ها برای اتوماسیون ها استفاده می شد اما اکنون روند کاملاً جدیدی از علوم داده، با پایتون قابل پیاده سازی است. برنامه نویسان حوزه علوم داده به دلیل مزایایی مانند سادگی، اجتماع عالی و قابلیت محاسبات عظیم با سهولت، به شدت به پایتون وابسته اند. کتابخانه ها و چارچوب های پایتون که در زمينه علوم داده ها محبوبيت دارند عبارتند از:

(Pandas): تجزیه و تحلیل داده

(Numpy): عددی محاسبات و علمی

(Matplotlib): مصور سازی داده

(Scikit-learn): یادگیری ماشین

(Tensorflow, Keras): یادگیری ماشین و یادگیری عمیق

 

  1. هوش مصنوعی

آینده نزدیک، عصر هوش مصنوعی خواهد بود. رایانه ها و ماشین آلات برای انجام محاسبات ریاضی با سرعت بسیار زیاد مورد استفاده قرار گرفتند، اما اکنون بسیاری از سازمان ها و محققان بزرگ در حال کار روی ساخت سیستم های هوشمند هستند که می توانند وظایف خود را به عنوان یک انسان انجام دهند. تا حدودی ماشین ها به اندازه کافی توانایی درک احساسات انسانی و زبان طبیعی آنها را دارند. آنها می توانند برخی از اقدامات انجام شده توسط انسان را که قبلاً امکان پذیر نبودند ، تقلید کنند. دوباره پایتون برای ساختن سیستم های هوش مصنوعی نیز مورد توجه است. برخی از کتابخانه های پایتون که برای ساخت سیستم های هوشمند مورد استفاده قرار می گیرند در زیر آورده شده است:

(NLTK): مجموعه ابزار زبان طبیعی برای پردازش زبان طبیعی

(OpenCV): کتابخانه چشم انداز کامپیوتر منبع باز

(Keras): کتابخانه یادگیری عمیق

(Microsoft cognitive toolkit): فریم ورک یادگیری عمیق

4- اتوماسیون

بسیاری از کارهای مرتبط با مشاغل و سازمانی که تکراری است وجود دارد. پا یتون می تواند با خودکار کردن بسیاری از کارها مانند اسکریپت به وب سایت برای جمع آوری داده ها، اتوماسیون در حوزه توسعه نرم افزار، برای خودکار سازی کار های اداری، زندگی را آسانتر کند. پایتون به راحتی می تواند به انواع فایل ها دسترسی پیدا کند و بخواند که فرصتی برای صرفه جویی در وقت زیادی را با خودکار کردن کارهای تکراری ایجاد می کند. چارچوب ها یا كتابخانه ای كه برای اتوماسیون مورد استفاده قرار می گیرد عبارتند از:

Robot framework

PyTest

Selenium Python

PyUnit

نتیجه گیری

پایتون به طرز چشمگیری در زمینه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد و هیچ نشانه ای از توقف آن را نشان نمی دهد. به راحتی می توان نتیجه گرفت که پایتون در این صنعت رو به رشد و در حال تحول در حال پیشرفت، در دراز مدت خواهد ماند.

ارسال دیدگاه

تمامی حقوق برای بیلگی سافت محفوظ است.